Baza firm i usług

Oferta banków ofertabankow.pl

Konsolidacja zobowiązań z różnych banków, a do których zaliczamy przede wszystkim kredyty i pożyczki gotówkowe, ma wiele zalet. Jedną z zalet, ale za to zasadniczą, jest zmniejszenie liczby posiadanych długów bankowych. Ta cała procedura ma również i wadę, o której bliżej napiszemy poniżej.
Być może się domyślasz jaka to wada? Należy napisać to jasno, aby było zrozumiałe już na samym początku: zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się z kosztem kredytowy. Podobnie jest z innymi kredytami, ale to co ten kredyt odróżnia od innych, to przede wszystkim to, że jest przeznaczony tylko na zamknięcie wybranych kredytów i pożyczek. Kredyt konsolidacyjny, to kredyt celowy. A to jest równoznaczne z tym, że nie można go przeznaczyć na żaden inny dowolny cel. Tylko na zamknięcie wybranych umów kredytowych, czyli ich spłatę.
Pralki z kredytu konsolidacyjnego nie kupisz. Mieszkania również nie wyremontujesz. Ale za to spłacisz dwa lub więcej aktualnie spłacanych kredytów. I o to w tej całej konsolidacji chodzi! O nic innego. Tylko po co spłacać kredyty i pożyczki biorąc nowy? Czy to ma sens? Najważniejszy plus kredytowej konsolidacji, to mniej kredytów i mniejsza rata otrzymywana poprzez wydłużenie czasu spłaty. Owszem jest to tańszy kredyt niż gotówkowy, ale to nie wystarczy do maksymalnego zmniejszenia raty.
Pokażmy to na przykładzie. Spłacasz aktualnie kilka zobowiązań. Dla prostszego rachunku są to trzy kredyty gotówkowe. Pozostaje do spłaty 14 tys. zł łącznie (suma wszystkich rat). Miesięczna suma tych trzech rata to 600 zł. Zatem, aby spłacić to, co zostało do spłacenia, potrzebny jest kredyt w wysokości 14 tys. zł. Spłata jest rozłożona na 48 miesięcznych równych rat. Dochodzi jeszcze koszt kredytowy i całkowita kwota do oddania to 18 tys. zł. Zysk? Żaden. Ale dzięki dłuższemu kredytowania, rata zmniejszyła się do 450 zł. I to jest ten plus konsolidacji – 150 zł w miesiącu.
Jest jeszcze jeden plus przeprowadzenia konsolidacji zobowiązań, a który wynika bezpośrednio z mniejszej raty. To większa zdolność kredytowa. Jeżeli bowiem mniej pieniędzy musimy w każdym miesiącu wygospodarować z budżetu, to więcej zostaje nam do własnej dyspozycji. Banki ten fakt wykorzystują proponując dodatkową gotówkę. Zwiększy ona jednak wysokość zaciągniętego kredytu i całkowitą kwotę do spłaty.
Ale uwaga! Kredyt konsolidacyjny ma minusy. I o tym już krótko napisaliśmy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, po co łączymy kredyty. Głównie po to, aby zmniejszyć ratę. A ponieważ nie ma kredytu bez kosztów odsetkowych, to i za ten kredyt również zapłacisz koszt kredytowy. Podobnie jak i zaciągając kredyt samochodowy czy mieszkaniowy. O tym, czy warto jest konsolidować zobowiązania nie zadecyduje bank lub doradca. Musisz samodzielnie podjąć decyzję, indywidualnie podchodząc do sytuacji finansowej w której się teraz znajdujesz i będziesz się znajdował za kilkanaście miesięcy.

Szczegóły strony https://ofertabankow.pl: